Chia Oil

410 ден

Опис

Чиа семето (salvia hispanica) е познато уште од времето на древните култури и претставувало главна енергетска намирница во исхраната на Маите и Ацтеките. Ова мало, а толку хранливо зрно, Маите го нарекле „Chia“ што значи „Сила“.
Семето од чиа поттекнува од Јужна и Средна Америка, но поради неговите извонредни карактеристики стекнува популарност во целиот свет.
Семето од чиа е најбогатиот растителен извор на омега-3 масни киселини, дури 30% побогат од лененовото семе. Чиата служи и како замена за риба, бидејќи содржи 8 пати повеќе омега-3 од лосос.
Оваа храна на иднината е одличен извор на есенцијални минерали како фосфор, манган, калциум и цинк, растителни влакна и антиоксиданти.
Но, малкумина знаат дека маслото добиено од чиа е уште поголем концентрат на омега-3 масни киселини и хранливи состојки кои прават чуда за здравјето и убавината.
Затоа, Dr. Viton ги создаде Chia Oil софтгел капсулите кои содржат дури 1.000 мг био масло од чиа семе.

Dr.Viton – Chia Oil:

 • Ја обновува заштитната липидна бариера на секој тип кожа, ја штити кожата од УВ зраци и дехидратација.
 • Обезбедува хидратација во кутикулите на влакното, па косата станува мека и сјајна.
 • Го одржува здравјето на мозокот и го намалува ризикот од невролошки нарушувања како мозочен удар, Алцхајмерова болест и депресија.
 • Го зголемува чувството на ситост благодарение на високиот процент на растителни влакна (25% повеќе од лененово семе) и способноста да апсорбира вода во стомакот.
 • Го одржува здравјето на мозокот и го намалува ризикот од невролошки нарушувања како мозочен удар, Алцхајмерова болест и депресија.
 • Помага во одржување на здравјето и минералната густина на коските, бидејќи содржи 5 пати повеќе калциум од млекото.
 • Со помош на антиоксидантите што ги содржи, придонесува за намалување на хроничните инфламаторни процеси во телото и го зајакнува имунитетот.

Производот може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Зегин, Виа Фарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети во DM-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки. Или нарачајте ONLINE со кликнување на копчето КУПИ ВЕДНАШ

78 прегледи за Chia Oil

4,8
Based on 78 reviews
1-5 од 78 мислења
 1. одличен

 2. Долго време го користам и сум доста задоволен.

 3. odlicno

 4. Ubavo cuvstvo

 5. Super

Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.

Cancel

Активни сосотојки: 1000 мг масло од чиа семе (кое содржи не помалку од 55% алфа линоленска киселина АЛА, омега 3 масна киселина од растително потекло).

Неактивни состојки: Желатин, глицерин, прочистена вода.

Препорачана доза: (1) една софтгел капсула дневно.
Напомена: Да не се надминува препорачаната доза.
Да се чува на студено и суво место, вон дофат на деца.
Производот не е замена за здрава и избалансирана храна.

Вие исто така би сакале…