-40%

Dr. Viton – Bio Fiber

174 ден

Погледни сметка

Опис

Dr. Viton – Bio Fiber е природен пребиотик во прав од растителни влакна од акација кои помагаат да се нахранат корисните бактерии во дигестивниот тракт. Богат со растворливи влакна, овие акација влакна имаат сложена хранлива структура, нудејќи корисни микро и макронутриенти кои телото лесно ги препознава и користи. Со оглед дека влакната од акација побавно ферментираат во дебелото црево во однос на останатите видови растителни влакна, имаат тенденција многу добро да се поднесуваат.

Растителните влакна од акација во суплементот  Dr. Viton – Bio Fiber  овозможуваат одржување на добрите бактерии во микробиомот и со тоа доведуваат до здрава средина во дигестивниот систем.

Студиите покжуваат дека цревните бактерии одлично ги ферментираат влакната од акација во дисталниот (или последниот) дел од дебелото црево, додека повеќето други пребиотични влакна се ферментираат веднаш во првиот дел од дебелото црево, што доведува до ненадејно ослободување на гасови. За лицата кои се подложни на надуеност и гасови, влакното од акација се докажува како неверојатно ефикасно, дури и во високи дози.

Редовното консумирање на природниот пребиотик  во прав Dr. Viton – Bio Fiber  овозможува нормално функцинирање на цревата, нивно редовно празнење, кој смирувачки делува на ѕидовите на цревата и го забрзува враќањето на нормална перисталтика.

Лесно и нежно, без штетно влијание на здравјето, ги “отпушува“ цревата и го држи во одлично здравје целокупниот систем за варење.

Со оглед на структурата, влакната од акација на Dr. Viton – Bio Fiber  придонесуваат за чувство на ситост и и помага во процесот на намалување на вишокот телесна тежина.

 

КЛУЧНИ ПРИДОБИВКИ ОД ВНЕС НА ВЛАКНА ОД АКАЦИЈА НА DR.VITON – BIOFIBER:

 • Ја нормализираат дигестијата, така што поттикнуваат перисталтика на цревата
 • Го одржуваат здравјето на цревата, така што го намалуваат ризикот од појава на хемороиди и дивертикулоза на цревата, како и други болест на дебелото црево
 • Го намалуваат холестеролот во серумот, спречувајќи негова апсорпција од храната
 • Учествуваат во контролата на дијабетесот, така што ја попречуваат апсорпцијата на глукоза
 • Помагаат во намалувањето на вишокот килограми, на начин што ја забрзуваат дигестијата или варењето на храната, спречуваат апсорпција на мастите и шеќерите и обезбедуваат чувство на ситост.

 

ВРАТЕТЕ ГО ЗДРАВЈЕТО НА ЦРЕВАТА – цревата може да влијаат на твоето расположение, имун систем и дигестија. Внесот на доволна количина валкна може да ви помогне да ги нахраните цревата и да направи да се чувствувате одлично.

КОМПЛЕТНО УПРАВУВАЊЕ СО ЗДРАВЈЕТО – Растителните влакна се важен дел од исхраната. Една доза од нашите природен производ содржи 5гр влакна од акација и може да се користи како безбеден лаксатив : за здраво чистење на дебелото црево, на нормално функционирање на дигестивниот систем, при запек и контрола на телесната тежина.

ПОДОБЕН ЗА ЧУВСТВИТЕЛЕН ЖЕЛУДНИК – Влакната од акација имаат побавна ферментација од останатите влакна во прав, па нежно и лесно се таложат во твојот желудник. Студиите покжуваат дека цревните бактерии ги ферментираат добро влакната од акација во дисталниот (или последниот) дел од дебелото црево, додека повеќето други пребиотични влакна се ферментираат веднаш во првиот дел од дебелото црево, што доведува до ненадејно ослободување на гасови. За лицата кои се подложни на надуеност и гасови, влакното од акација се докажува како неверојатно ефикасно, дури и во високи дози.

ПОТТИКНУВААТ РАСТ НА ДОБРИ БАКТЕРИИВлакната од акација се пребиотик кој има можност да ги одржува добрите бактерии во микробиомот и со тоа доведува до здрава средина во дигестивниот систем.

ОДРЖУВА  ЗДРАВА ТЕЛЕСНА ТЕЖИНАКако одличен извор на растворливи влакна, акацијата создава чувство на ситост, со што се губи искушението за посегање по нездрава храна. Со апсорбирање на водата во цревата и желудникот за да се формира гел, влакната од акација создаваат чувство на заситеност до следниот оброк.  Овие влакна поддржуваат апсорпција на гликоза во крвотокот, што помага да се намалат брзите приливи на инсулин кои можат да доведат до варирање со килажата.

КВАЛИТЕТ НА КОЈ МОЖЕ ДА СМЕТАТЕ – Нашите растителни влакна во прав од акација се добиваат од 100% чиста сорта дрво Acacia Senegal  и  е супериорен производ (пребиотик) за одржување на здравјето на дигестивниот систем. Правот не содржи никакви адитиви и е без глутен. Може да се комбинира во секој тип на исхрана (кето, палео, вегетаријанска). Додадете од правот во вода, сок, смути или храна.

Производот може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Зегин, Виа Фарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети во DM-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки. Или нарачајте ONLINE со кликнување на копчето КУПИ ВЕДНАШ

120 искуства за Dr. Viton – Bio Fiber

4,6
Базирано на 120 искуства
Showing 20 of 120 reviews (4 star). See all 120 reviews
 1. 5 out of 5

  Mirjana H. (потврден корисник)

  Resenie za naduenosta na stomakot

  Дали мислењето ви помогна?
  Да
  Не
 2. 5 out of 5

  Ангелина (потврден корисник)

  Zadovolna postignat sakan efekt

  Дали мислењето ви помогна?
  Да
  Не
 3. 5 out of 5

  Biljana Jovanovska (потврден корисник)

  Super

  Дали мислењето ви помогна?
  Да
  Не
 4. 5 out of 5

  Anonymous (потврден корисник)

  mnogu mi pomogna, top proizvod

  Дали мислењето ви помогна?
  Да
  Не
 5. 5 out of 5

  jusuf miniri (потврден корисник)

  ima. efekt i dobro e go. preporacuvam da se zeme

  Дали мислењето ви помогна?
  Да
  Не
 6. 5 out of 5

  Горан (потврден корисник)

  Одличен производ за секојдневна употреба!

  Дали мислењето ви помогна?
  Да
  Не
 7. 5 out of 5

  Igor Trajkovski (потврден корисник)

  Odlicen

  Дали мислењето ви помогна?
  Да
  Не
 8. 5 out of 5

  Aleksandra Moneva (потврден корисник)

  Super se site proizvodi zadovolna

  Дали мислењето ви помогна?
  Да
  Не
 9. 5 out of 5

  Ratka D. (потврден корисник)

  Zadovolna

  0 од 1 рекоа дека ова мислење им е корисно. Дали е корисно за вас?
  Да
  Не
 10. 4 out of 5

  Anonymous (потврден корисник)

  .

  Дали мислењето ви помогна?
  Да
  Не

Само најавени корисници кој го имаат купено овој производ може да напишат искуство.

Cancel

АКТИВНИ СОСТОЈКИ: Растителни влакна од Акација

 • 100% природен извор на растителни влакна од Акација
 • Соодветно за вегани
 • Лесно се вклопува во било каков пијалок или храна
 • Низок гликемиски индекс

Нето: 135 грама

НАЧИН НА УПОТРЕБА: Една (1) кафена лажичка (5 гр.) во 200мл. вода. Може да се пие до 3 пати на ден за максимален ефект. Се пие по оброк.
ВНИМАНИЕ: Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Да се чува подалеку од дофат на деца. Да се чува на собна температура, да не се изложува на прекумерна топлина и светлина. Додатоците на исхраната не треба да се употребуваат како замена за здрава и балансирана исхрана.