San Sebastian - Куркума (Turmeric)

San Sebastian - Куркума (Turmeric)

Куркума (Curcuma longa) позната како лек за 1000 болести е вид растение, член на фамилијата ѓумбир (Zingiberaceae), чиј што ризом, односно подземен корен содржи активни состојки – куркуминоиди – како што се куркуминот, деметоксикуркуминот и биздеметоксикуркуминот, на кои им се припишуваат мноштво здравствени придобивки.

San Sebastian TURMERIC Curcumin овозможуваат концентриран внeс на активната состојка куркумин во организмот, за оптимални резултати во превенција и борба со споменатите состојби, бидејќи во својата природна форма, ризомот од куркума содржи мала концентрација на куркумин. San Sebastiаn TURMERIC Curcumin содржи и пиперин (BioPerrine) - активната состојка на црниот бибер - којшто ја зголемува апсорпцијата на куркуминот во организмот и до 20 пати повеќе.

Дел од медицината со векови наназад и денес ...

Во азиската култура и во ајурведските медицински практики, куркумата со векови се користи за третирање на разни болести и здравствени нарушувања, благодарение на своите лековити својства.

  • Во борба против рак на дебелото црево, простата, мозок и дојка
  • Борец против дијабетесот
  • Природен лек против воспаленија
  • Силно антивирусно и антибактериско дејство
  • Природен лек против детска леукемија и помага во борбата со леукемија кај возрасни лица
  • Против замастување на црниот дроб
  • Против холестерол и триглицериди
  • Против реума и артритис
  • Го забрзува процесот на зараснување на рани и скршеници

Куркумата содржи широк спектар на анти-оксиданти, анти-вирусни, анти-бактериски, анти-габични, анти-канциногени, анти-мутогени и анти-воспалителни својства благодарение на својот богат состав од хранливи состојки како протеини, диетални влакна, нијацин, витамин Ц, витамин Е, витамин К, калиум, калциум, бакар, железо, магнезиум и цинк. Поради сите овие фактори, куркумата со право може да ја носи титулата – Лек за 1000 болести!

Топ 9 здравствени проблеми и болести кои ќе ги спречите или победите со редовно користење на куркумата како додаток во исхрана:

1. Спречува канцер

Куркума може да спречи канцер на простата, да го запре развојот на веќе постоечкиот канцер на простата, па дури и да ги уништи канцерогените клетки. Многумина истражувачи открија дека активните компоненти во куркума ја прават една од најдобрите заштитнички против тумори предизвикани од радијација. Исто така, има и превентивни ефекти против клетки на туморот, како Т-клетки кај леукемија, канцер на дебелото црево, мозокот и канцер на градите.

2. Контролира дијабетес

Куркума може да се користи во третмани на дијабетес со регулирање на благите нивоа на инсулин. Исто така, ја контролира глукозата и го зголемува ефектот на лекови кои се користат за лекување на дијабетес. Друга значителна придобивка е ефикасноста на куркума во намалување на отпорноста на инсулин, што може да го спречи појавувањето на дијабетес тип-2.

Сепак, кога се комбинира со силни лекови, куркума може да предизвика хипогликемија (ниско ниво на шеќер во крвта). Најдобро е да го консултирате вашиот доктор пред да почнете да користите куркума како додаток во исхрана дали одговара со вашата терапија.

3. Го намалува нивото на холестерол

Истражувањата потврдија дека нормалното консумирање на куркума како сезонска храна, може да ги намали нивоата на холестерол. Познат е фактот дека високиот холестерол може да доведе до други сериозни здравствени проблеми. Одржување на нормално ниво на холестерол може да спречи многу кардиоваскуларни заболувања.

4. Подобрување на имунитет

Куркума содржи супстанца позната како липополисахарид, која помага во стимулирање на имунитетот. Нејзините анти-бактериски, анти-вирусни и анти-габични агенси, исто така, помагаат во зајакнување на имунолошкиот систем. Силниот имунолошки систем ги намалува шансите да страдате од настинки, грип и кашлици. Доколку сепак, настинете, добиете кашлица или грип, веднаш ќе почувствувате подобрување доколку земете дневна доза куркума – додаток во исхрана.

5. Лечење рани

Куркума е природен анти-септички и анти-бактериски агенс и може да се користи како ефикасно средство за дезинфекција. Ако имате исеченица или изгореница, нанесете прав од куркума на погоденото место за да се забрза процесот на заздравување. Куркума, исто така, помага во опоравување на оштетена кожа, а може да се користи за лекување на псоријаза и други воспаленија на кожата.

6. Одржување на тежина

Куркумата може да биде многу полезна во одржување на идеална телесна тежина. Компонента која ја содржи куркума помага во зголемување на протокот во жолчката, важна компонента во елиминирање на диеталните маснотии. Оние кои сакаат да ослабат или да се лекуваат од дебелина и други поврзани заболувања, редовен дневен внес на куркума како суплемент-додаток во исхрана може значително да ви помогне во намалување на тежината.

7. Спречува појава на Алцхајмерова болест

Воспалението на мозокот се чини дека е една од главните причини за когнитивни нарушувања како Алцхајмеровата болест. Куркумата помага при отстранување на талог насобран во мозокот и подобрување на проток на кислород. Ова, исто така, може да го спречи или забави развојот на Алцхајмеровата болест.

8. Го подобрува варењето

Многу клучни компоненти во куркумата ја стимулираат жолчната кеса да произведува жолчка, кое потоа го подобрува варењето и ги намалува симптомите на надуеност и гасови. Исто така, куркумата помага и во третирање на повеќе форми на воспалено дебело црево, вклучително и улцеративен колитис. Сепак, важно да се има во предвид дека луѓето кои страдаат од било каков вид на заболување на жолчната кеса, не треба да консумираат куркума како додаток во исхраната, бидејќи може само да ја влоши состојбата. Кога имате проблем со варењето, најдобро е да се консумира куркума во свежа форма.

9. Спречува заболувања на црниот дроб

Куркума е еден вид природен детоксификатор на црниот дроб. Црниот дроб ја детоксифицира крвта преку производство на ензими, а куркумата го зголемува производството на овие витални ензими. Овие витални ензими се распаѓаат и ги намалуваат отровите во телото. Куркумата, исто така, ја зајакнува и подобрува крвната циркулација. Сите овие фактори го подобруваат здравјето на црниот дроб.

Со оглед на бројните здравствени придобивки, со додавање на оваа моќна билка во вашата исхрана е една од најдобрите работи кои можете да ги направите за да се подобри квалитетот на вашиот живот. Поради специфичниот мирис, силната боја и вкус куркумата е препорачлива да се користи во форма на суплемент (капсула/таблета) контролирано во точно предвидена доза како секојдневен додаток во исхрана.

*Куркума не треба да ја користат луѓе со опструкција на жолчно ќесе или жолчката.

San Sebastian - Куркума (Turmeric) 30 капсули

Куркума (Curcuma longa) позната како лек за 1000 болести е вид растение, член на фамилијата ѓумбир (Zingiberaceae), чиј што ризом, односно подземен корен содржи активни состојки – куркуминоиди – како што се куркуминот, деметоксикуркуминот и биздеметоксикуркуминот, на кои им се припишуваат мноштво здравствени придобивки.

  • 295 ден.

Нарачки на телефон: (02) 3218-821

Бесплатна достава за сметка над 900 ден. Редовна цена 50 денари.

Dr. Viton - Омега 3 Д-р Витон Омега-3 капсулите содржат полизаситени омега 3 есенцијални масни ки..
240 ден.

Dr. Viton - Магнезан-Б6 Помага при нервоза, раздразливост, блага анксиозност, нарушен сон и грчев..
199 ден.

Најдобриот избор за совршен баланс на целиот организам. (Oenothera biennis) – ЖОЛТО НО..
379 ден.

Совршена комбинација на витамини, минерали, антиоксиданси кои ја задоволуваат дневната потреба на ор..
255 ден.

го подобрува расположението и го намалува стресот го зголемува имунитетот, се бори против бакте..
369 ден.

Коските, зглобовите, рскавиците се само мали делчиња од машинеријата наречена скелетен систем кој ни..
199 ден.

Природно решение за проблемите со синусите и алергиите Neti∙Pot е чудесна метода која ќе ста..
1,190 ден.

San Sebastian - Хималајска Сол Најздравата и најчистата сол на светот Хималајската сол се созд..
120 ден.