San Sebastian - Спирулина / 600 таблети

Што е спирулина?

Спирулината е сино-зелена алга во форма на спирала. Таа е една од најстарите фотосинтетски форми на живот кои создавајќи кислород во атмосферата овозможиле создавање и еволуција на повисоки форми на живот во природата. Спирулината е бесмртен организам кој се обновува себеси 3 милијарди години и ја содржи мудроста и искуството на природата кодирана во сопствената ДНК.

Спирулината е најкомплетна и најмоќна храна на светот. Таа е богат извор на хранливи состојки со концентрација поголема од било која храна, зеленчук, овошје, семе или билка и има бројни полезности за човечкиот организам. Го зајакнува имунитетот, храни, прочистува, обновува, подмладува и штити од болести.

Спирулината е 100% природна, без конзерванси, лесно сварлива, погодна за употреба за сите возрасти и е извонредна замена за вештачки произведените минерали и витамини.

Што содржи?

Спирулината со својот состав и широк спектар од хранливи состојки ги воодушевува нутриционистите ширум светот. Мајката природа во спирулината споила преку 4000 хранливи состојки од витално значење за човечкиот организам.

Протеини и амино-киселини. Спирулината содржи висококвалитетни растителни протеини (околу 63%) 3-4 пати повеќе од говедското месо и 5 пати повеќе од јајцата. Овие протеини се биолошки комплетни бидејќи ги содржат сите есенцијални и неeсенцијални амино-киселини.

Витамини. Спирулината содржи целосен спектар на витамини во совршено избалансиран размер. Во големи количини содржи бета каротен (витамин А) – моќен антиоксиданс кој го има 25 пати повеќе отколку во морковите. Ги содржи сите Б витамини, а особено е богата со витаминот Б-12 кој го има повеќе од било која храна, витамините Б-1, Б-2 (рибофлавин), Б-3 (ниацин), Б-5, Б-6, Б-7 (биотин), Б-9 (фолна киселина), како и витамините Ц и К.

Минерали. Додека расте, спирулината ги апсорбира скоро сите минерали есенцијални за човечкиот организам. Особено е богата со железо кое го има 23 пати повеќе отколку во спанаќот, и со калциум – 300% повеќе од млекото, а содржи и цинк, селен, магнезиум и фосфор.

Есенцијални масни киселини. Спирулинатa ги содржи најпотребните Омега 3 и 6 есенцијални масни киселини, вклучувајќи ја и ГЛА (гама линолеинска киселина) која ја има во таа форма единствено во мајчиното млеко, која помага за развојот на доенчињата и ја подобрува работата на срцето.

Пигменти. Спирулината едноставно е виножито од природни пигменти кои помагаат за синтеза на ензими потребни за регулирање на метаболизмот. Најважен пигмент во спирулината е фикоцианинот кој го стимулира и зајакнува имуниот систем. Во изобилство го има и хлорофилот кој е одличен прочистувач на организмот и кој се нарекува “зелена крв“ заради сличниот состав со хемоглобинот од крвта.

Картеноиди. Спирулината содржи комплекс од алфа, бета и гама картеноиди – природни антиоксиданси кои работејќи во синергија пружаат моќна заштита на организмот.

Ензими. Спирулината содржи голем број на ензими меѓу кои и исклучително реткиот ензим СОД (супероксид димутаза).

КАКО ДЕЛУВА И ЗОШТО СЕ КОРИСТИ?

Спирулина има широка примена и делува на повеќе начини врз човечкиот организам и неговото здравје:

 • Го зајакнува имуниот систем, ја зголемува издржливоста и отпорноста на организмот
 • Го прочистува организмот и ги уништува слободните радикали
 • Помага при регулирање на телесната тежина
 • Ја подобрува работата на срцето, го регулира холестеролот и крвниот притисок
 • Го подобрува варењето на храната и работата на дигестивниот систем, и ја обновува цревната флора
 • Ја зголемува менталната енергија и ја подобрува работата на мозокот
 • Го подмладува организмот и го успорува стареењето
 • Се применува при менструални проблеми, проблеми со жолчката, црниот дроб, тврда столица, артритис…

Спирулината им се препорачува и на:

 • На спортисти на кои им е потребна поголема физичка енергија и издржливост
 • На луѓе на кои им е потребно прочистување на организмот од токсини, тешки метали, алкохол, пушење и од преголема употреба на лекови
 • На бремени жени кои имаа зголемена потреба за протеини и железо
 • На лица со анемија поради подобрување на крвната слика

San Sebastian - Спирулина / 600 таблети

Спирулината е најкомплетна и најмоќна храна на светот. Таа е богат извор на хранливи состојки со концентрација поголема од било која храна, зеленчук, овошје, семе или билка и има бројни полезности за

 • 580 ден.

Нарачки на телефон: (02) 3218-821

Бесплатна достава за сметка над 900 ден. Редовна цена 50 денари.

MOVENS ЗА ЖИВОТ БЕЗ БОЛКА Секојдневното брзање, долгото седење на работното место, неудобните пол..
490 ден.

Dr. Viton - Омега 3 Д-р Витон Омега-3 капсулите содржат полизаситени омега 3 есенцијални масни ки..
240 ден.

NATURE ESSENTIAL-  КОРЕН ОД ЃУМБИР Ги намалува мачнините и вртоглавиците Ја намалува бо..
250 ден.

Nature Essential – Калциум, Магнезиум, Цинк Додека калциумот ги заштитува коските и ја конт..
390 ден.

Антибактериски, антиалергиски, антивоспалителен! Најдобрата храна за мозок која ќе ве ослободи од..
229 ден.

NATURE ESSENTIAL – Шитаке (Шитаке) – Печурка на имунитетот Долговечен симбол на до..
299 ден.

Коските, зглобовите, рскавиците се само мали делчиња од машинеријата наречена скелетен систем кој ни..
199 ден.